بدترين خلايق كسانى هستند كه با افراد مضطرّ معامله مى كنند

این حدیث از حضرت رسول و نیز حکمت 468 نهج البلاغه عجیب ذهن مرا درگیر خود کرده است.

آیا در حال حاضر مردم ما دچار اضطرار نیستند.

آیا آنها ناچار به خرید خودروی بی کیفیت نیستند

آیا ناچار به سرمایه گذاری در بانک های دولتی و شبه دولتی و خصولتی نیستند.

آیا ناچار به اسکان در مسکن مهر نشده اند.

آیا مجبور به پرداخت جریمه دیرکرد وامهای بانکی نشده اند.

اینکه احساس شود مردم در یک معامله صادقانه با دولت و شرکت های دولتی و شبه دولتی و نظامی حاضر می شوند کمی بی انصافی است. به نظر می رسد اکثر افراد چاره ای جز این ندارند.


رسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله : ألا إنّ بعدَ زمانِكُم هذا زَمانا عَضُوضا ، يَعَضُّ المُوسِرُ على ما في يَدِهِ حِذارَ الإنفاقِ ، و قد قالَ اللّه ُ تعالى : «وَ ما أَنْفَقْتُمْ مِنْ شَيْءٍ فَهُوَ يُخْلِفُهُ» [1] و سَيِّدُ شِرارِ الخَلقِ يُبايِعُونَ كُلَّ مُضطَرٍّ ، ألا إنَّ بَيعَ المُضطَرِّينَ حَرامٌ . [2]

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :

 بدانيد كه بعد از اين روزگار شما ، روزگارى بس سخت فرا مى رسد ؛ توانگر آنچه دارد ، از ترس انفاق ، با چنگ و دندان نگه مى دارد ، حال آن كه خداوند متعال فرموده است : «اگر چيزى انفاق كنيد عوضش را مى دهد» .

سرآمد بدترين خلايق كسانى هستند كه با افراد مضطرّ معامله مى كنند . بدانيد كه معامله با افراد مضطرّ ناروا است .

[1] سبأ : 39 .

[2] كنز العمّال : 9522 .

 *ميزان الحكمه نویسنده : محمد محمدی ری شهری   جلد : 5 صفحه : 500
و قال علیه السّلام: یأتی علی الناس زمان عضوض، یعضّ الموسر فیه علی ما فی یدیه، و لم یؤمر بذلک قال الله سبحانه: «وَ لا تَنْسَوُا الْفَضْلَ بَیْنَکُمْ». ینهد فیه الاشرار و یستذلّ الاخیار، و یبایع المضطرّون، و قد نهی رسول الله صلّی اللّه علیه و آله عن بیع المضطرّین.

«و آن حضرت فرمود: روزگاری سخت و گزنده بر مردم فرا خواهد رسید که توانگر در آن روزگار بر آنچه در دست دارد دندان می فشرد- بخل می ورزد- و حال آنکه او را به چنان کاری فرمان نداده اند، خداوند سبحان فرموده است: فضل و احسان را میان خود فراموش مکنید، در آن روزگار بدکاران بلند مرتبه و نیکان زبون می شوند، و با درماندگان به زور معامله می شود و حال آنکه پیامبر صلّی اللّه علیه و آله و سلّم از معامله به زور با درماندگان نهی فرموده است.»

 *حکمت 468 نهج البلاغه: ترجمه محمد دشتی


/ 0 نظر / 103 بازدید