چشنواره وبلاگ ایثار و پایداری

 اشاره : چندی پیش طرحی را برای برگزاری جشنواره وبلاگ های ایثار و پایداری به وزارت ارشاد و چند نهاد فرهنگی دیگر ارایه دادم . آنچه می خواند  خلاصه ای از این طرح است .<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مقدمه : یکی از ویژگی های بسیار جذاب اینترنت ارائه سرویس ها و خدماتی است که شما را قادر  می سازد با مخاطبان خود ارتباطی پویا و متقابل برقرار نموده و از نظرات آنان در رابطه با یک مطلب ، آگاه شوید.  امروزه وبلاگ ( Weblog )  با  ویژگی دو طرفه بودن وب و تنوع خواسته استفاده کنندگان، در کانون توجه علاقه مندان قرار گرفته .

 واژهٔ Web log تر کیبی از   دو واژهٔ Web (که در فارسی به صورت وب به کار می‌رود) و Log است. واژهٔ Log، واژه‌ایست از زبان انگلیسی دورهٔ میانه با خاستگاه نامعلوم که به معنای "دفتر گزارش سفر کشتیها" است. Log در زبان تخصصی رایانه به پرونده‌هایی گفته می‌شود که گزارش وقایع رخداده در رایانه در آن ثبت می‌شود.

ایران و وبلاگ :آمار  نشان می دهد نرخ رشد اینترنت در ایران معادل 5/6درصداست و این یعنی  به ازای هر ده‌هزار نفر، 650نفر به اینترنت دسترسی دارند. محتوای اینترنتی و فرهنگ مجازی کشوری مثل ایران با فرهنگ و تاریخ چند هزار ساله و فرهنگ غنی اسلامی خود در مقابل کشورهایی که از تاسیس آنها حتی 200 سال هم نمی گذرد  خیلی ناچیز است . یکی از راه های انتقال فرهنگ اسلامی به سایر کشور ها و نسل های آینده استفاده از ظرفیت دنیای دیجیتال است وافزایش گسترده وبلاگ نویسی نیز در زیاد شدنحجم وب بسیار موثر است.

16 شهریور سال 1380 (7 سپتامبر 2001 میلادی ) نخستین وبلاگ فارسی به وسیله  سلمان جریری  روی  شبکه جهانی متولد شد . بعد از وی حسین درخشان دومین فارسی زبانی بود که وبلاگ خود را  با نام سر دبیر خودم راه انداخت .امروز، پس از چهار سال، ایران با داشتن 700 هزار وبلاگ به ترتیب بعد از کشورهای ، آمریکا ، کره ، چین ، ژاپن ، فرانسه ، لهستان و کانادا در مکان نهم جهان قرار دارد و پرشین بلاگ با میزبانی بیش از 525 هزار وبلاگ در مکان سیزدهمین سرویس دهنده وبلاگ دنیا قرار دارد.

اهداف جشنواره :

1-      ترویح فرهنگ مقاومت و پایداری از طریق افزایش تعداد مطالب  این حوزه در جامعه مجازی

2-       جذب و تشویق و ترغیب نویسندگان نوپا و نیز سایر علاقه مندان ادب پایداری به راه اندازی و ثبت وبلاگ هایی در این حوزه

3-      افزایش و عنای حافطه دیجیتالی فر هنگ پایداری و انتقال این فرهنگ به سایر نقاط جهان

4-      تلاش در جهت هدایت و ارایه راهکار منسب برای قالب و محتوای فرهنگی وبلاگ های فارسی

5-      دسترسی به آخرین اطلاعات و آمار وبلاگ ها و سایر پایگاه های اینتر نتی فرهنگ پایداری

نقش جشنواره  در ترویج فرهنگ پایداری: بدون تردید برگزاری مسابقات مختلف وبلاگ نویسی در افزایش تعداد یادداشت های این رسانه های همگانی و فراگیر تاثیر فراوانی خواهد داشت . تجربه برگزاری مسابقه هایی مثل جشنواره وبلاگ های قرآنی ، جشنواره وبلاگ های سینمایی ، جشنواره وبلاگ های انقلاب و .... نشان داده است که برگزاری اینگونه مسابقات سبب رشد تعداد وبلاگ های هر موضوع خاص شده است.

برای مثال ثبت شش‌هزار پست قرآنی در نخستین جشنواره بین‌المللی وبلاگ‌نویسی قرآنی رکورد بی‌سابقه‌ای را برای این جشنواره به همراه داشت.  همچنین در  جشنواره " کاغذهای شیشه ای  " مسابقه  وبلاگها و وب سایتهای انقلاب اسلامی  که با همکاری کانون باشگاه خبر نگاران جوان و فرهنگسرای انقلاب برگزار شد، تعداد 713 وبلاگ ثبت نام کردند.

   با توجه به آنچه که ذکر شد در اهمیت برگزاری جشنواره وبلاگ های پایداری  همین نکته بس که پس از برگزاری جشنواره تعداد یادداشت های وبلاگ های مختلف در زمینه این فرهنگ غنی افزایش قابل توجهی خواهد داشت . بدون شک این افزایش وبلاگ ها و یادداشت ها بر غنای فرهنگ دفاع مقدس و ادب پایداری در اینتر نت خواهد افزود . 

/ 1 نظر / 6 بازدید
احمد

کار خوبی است