گاهی اوقات مرگ تنها راه حل است

چند وقت پیش فیلم «زندگی دیگران»  ( Das Leben der Anderen)، ساخته فلورین هنکل فون دونرس مارک کارگردان آلمانی را دیدم این فیلم اولین ساخته این کارگران آلمانی است که  در سال۲۰۰۶پس از دریافت تعداد زیادی جایزه از جشنواره های مختلف، برنده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد .

داستان فیلم: گئرد وایسلر(با کد شناسائی: HGW XX/7)، بازجوی ارشد "اشتازی"، پلیس امنیتی جمهوری دمکراتیک آلمان است که ماموریت می یابد تا زندگی گئورگ دریمن، کارگردان مشهور تئاتر را زیر نظر بگیرد، درحین گوش فرا دادن به مکالمات خصوصی وی و دیگران وی رفته رفته از دنیای زندگی روزمره خود فاصله می گیرد و به دنیای روشنفکران نزدیک می شود و سعی می کند تا وی را از گرفتاری نجات دهد.  در واقع این مامور اشتازی در تلاشی وصف ناپذیر سعی در نجات فردی را دارد که به مراقبت از او گمارده شده است.

آنچه بیش از داستان تاثیر گذار فیلم برایم جالب بود برخی از دیالوگ های آن بود . 

برخی از دیالوگ های فیلم عبارتند از:

  • بهترین راه برای آگاهی از گناهکار بودن یک نفر سوال کردن از اوست تا زمانی که همه چیز را قبول کند(بازجوی اشتازی هنگام سخنرانی در یک دبیرستان برای دانش آموزان)
  • تو هرچیزی که بخواهی می تونی بسازی ولی افکار مردم به این راحتی عوض نمیشه(وزیر اشتازی خطاب به گئورگ دریمن)
  • بعضی وقت ها امید تنها چیزی است که مردم را زنده نگه می دارد(گئورگ دریمن)
  • دیگه نمی تونم تو این کشور بمونم نه مردم درستی داره نه آزادی بیان. این سیستم من رو دیوانه می کند از طرفی برای نوشتن از آن الهام می گیرم. زنده بودنم بی معنی شده.امیدوارم در زندگی بعدی هم یک نویسنده باشم (دوست نویسنده گئورگ دریمن که اعلام می شود خودکشی کرده)
  • این مردم لیاقت آزادی را ندارند. آنها به هرچیز که در اطرافشان قرار داره عادت می کنند حتی اگر برایشان غیر قابل باشه (دوست نویسنده گئورگ دریمن که اعلام می شود خودکشی کرده)
  • تو آدم بزرگی هستی نیازی نیست از کسی خواهش کنی. فدا کردن جسم برای هنر معامله خوبی نیست. تو برای اینکارت دلیل داری برای همین نمی توانم عقیده ات را عوض کنم (گئورگ دریمن خطاب به نامزدش که بهترین بازیگر زن آلمان شرقی است)
  • تا بحال دقت کردی آمار مرگ های طبیعی در دولت های سوسیالسیت بیشتر است. هرگز رژیمی مثل سوسیالسیت در تاریخ نبوده انها چشم از زندگی مردم بر نمیدارند. (دوست نویسنده گئورگ دریمن که اعلام می شود خودکشی کرده)
  • گاهی اوقات مرگ تنها راه حل است(دوست نویسنده گئورگ دریمن که اعلام می شود خودکشی کرده)

 

در همین ارتباط و نیز دانلو بخشهایی از فیلم در تابناک

/ 0 نظر / 48 بازدید