بنیاد شهید و خدمت به فرهنگ ایثار

دور اندیشی و تدبیر امام راحل در 22 اسفند ماه سال 58 ، تأسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی را در پی داشت که در متن فرمان معظم له، امور فرهنگی خانواده های معظم شهدا و رسیدگی به این قشر معزز مورد تاکید قرار گرفته است.
پس از ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) این پیر فرزانه و رهبر رهروان راه حق و حقیقت،خلف صالح ایشان آیت الله عظمی خامنه ای نیز رسیدگی به امورخانواده های معظم شاهد، به ویژه امور فرهنگی آنان و شناساندن مقام والای شهدا به جامعه و آکندن فضای جامعه از عطر شهادت را مورد تاکید قرار دادند .
بر اساس فرامین حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری ، استراتژی بنیاد شهید انقلاب اسلامی در سه بخش« شهادت » ،« شهید » و« خانواده های معظم شاهد » برنامه ریزی و تبیین گردید .
انچه امروزه از فعالیت های این نهاد مقدس که به تعبیر حضرت امام افضل بنیاد هاست بر می آید سنگینی بعد تبلیغی برخی از فعالیت های بنیاد است . طوری مسولان جدید این نهاد به اطلاع رسانی از فعالیت ها بیش از انجام امور زیر بنایی مثل خدمت رسانی به جانبازان ، تلاش برای تنظیم تاریخ شفاهی و مکتوب ایثار ، سازماندهی افراد جامعه هدف و جمع آوری آثار و خاطرات شهدا و ایثار گران می پردازند . هر چند اطلاع رسانی از فعالیت ها نیز بخشی از وظایف یک سازمان است اما افراط در این امر و تازه بودن حکم های مسو لیتی برخی از عزیزان شاغل در این نهاد شا یبه تبلیغاتبی بودن اینگونه اطلاع رسانی ها را تشدید می کند.
یکی از رخدادهای مهمی که در طول سالهای خدمت بنیاد شهید انقلاب اسلامی به خانواده های شهدا و ایثارگران به وقوع پیوست تجمیع سه نهاد ایثارگری شامل بنیاد شهید انقلاب اسلامی ، ستاد رسیدگی به امور ایثارگران و سازمان امور جانبازان با موافقت مقام معظم رهبری بود که در نهایت منجر به تشکیل نهاد مقدس بنیاد شهید و امور ایثارگران شد .
هر چند این تجمیع امری مبارک برای کلیه نهاد های ایثار گری و نشانه دقت نظر مقام معظم رهبری برای بهبود روشهای اجرایی و حذف امور موازی در خدمات دهی به جامعه ایثار کری است اما با وجود گذشت نزدیک به دو سال از ادغام سه نهاد ایثار گری و انتصاب رییس این سازمان چارت تشکیلاتی و شیوه های اجرایی این سازمان بطور مشخص روشن نشده است . عدم مشخص بودن اینده پرسنل این سه نهاد در تشکیلات جدید پس از دو سال سبب رکود کارها و عدم خدمت رسانی بهینه شده است .
بدون تردید استراتژی اصلی بنیاد شهید انقلاب اسلامی برابر فرمان رهبری در دو بخش« شهادت » و « شهید » خلاصه خواهد شد که بر اساس این استراتژی بنیاد بایستی خدمت رسانی به خود ایثار گر ( اعم از شهید ، جانباز و آزاده ) را در اولویت قرار دهد . متاسفانه اغلب سازمان ها و نهاد های خدمت رسان دولتی امار قابل قبول و دفاعی از تعدا افراد تحت پوشش و نوع خدمات ارایه شده ندارند . این موضوع در باره بنیاد شهید نیز صادق است طوری که در هیچ یک از آمارهای ارایه شده بطور دقیق تعداد افراد جامعه هدف و نوع خدمات دریافتی تا کنون مشخص نشده است .
همانطور که گفته شد وظیفه اصلی بنیاد در قبال شهید (یا همان ایثار گر) و شهادت (یا همان فرهنگ ایثار ) بیش از تمامی فعالیت های دیگر این نهاد است . طوری که به نظر می رسد راه اندازی مرکز هاتف که برای پاسخگویی به خانواده ایثار گران و با بودجه ای فراوان تاسیس شده ، انتشار ویژه نامه های مختلف ، برگزاری یادواره های پر هزینه در اولویت های بعدی و پس از ارابه خدمات به جانبازان (اتمام کار کمیسون های ، تکمیل خدامات و....9) آزادگان و شهدا ( جمع آوری خاطرات و اسناد و آثار بجای مانده از شهدا ، تدوین تاریخچه و فرهنگ جامع ایثار باید قرار بگیرد.

/ 1 نظر / 19 بازدید
آدينه بوک

سلام. به فروشگاه اينترنتي کتاب و CD آدينه با تحويل رايگان هم سر بزنيد.