آیات روشنایی1

اشاره:
به قول ابوالقاسم حسینجانی: قرآن برای همه‌ی مردم جهان است . قرآن نه زمانپذیر است و نه زمین پذیر. به عبارت ساده تر چون قرآن برای هدایت  "ناس" آمده و ناس در معنی  یعنی همه‌ی مردم در طول تاریخ پس باید آنقدر ساده باشد که برای بشریت قابل فهم باشد.
سالها پیش و در آستانه جوانی فرصتی دست داد که با نگاهی تازه به قرآن آن را در ماه مبارک رمضان تلاوت کنم . اینکه چطور این فیض روحانی را چشیدم نمی دانم ،اما بیاد دارم که در آن روزگار برخی از آیات این کتاب اسلامی در جانم نشست. تازه  سالهای نوجوانی را گذرانده بودم و هر شب با خواندن قرآن به خیال خود کشفی تازه از قرآن داشتم. اکنون که بیش از 20 سال از آن روزگار گذشته می خواهم  با رعایت امانت آن نوشته ها را مرور کنم.
اغلب یادداشت هایم را در دفتر چهل برگی نوشته بودم که تغییر مدام رنگ خودکار و مداد نشان می دهد این مطالب را در روزهای مختلف نوشته ام. اکنون و در رمضان 1434 هجری قمری می خواهم سر و شکلی به آن یادداشت های پراکنده بدهم . پیش از هر چیز همانطور که گفتم می خواهم در نقل مجدد این برداشت های قرآنی امانت را رعایت کنم تا دیدگاه های یک جوان بیست ساله را در باره قرآن مرور کنیم.


 1- به نام خدا
تا به حال دقت کرده اید چرا قرآن با دو نام "رحمان" و" رحیم" آغاز شده.شاید خداوند دوست دارد ما او را با رحمانیتش بشناسیم. حضرت حق  حتی در سوره توبه یا  همان برائت که می توانست با یکی از صفات قهریه خود مثل "جبار" شروع کند این سوره را بدون بسم الله  نازل کرده است.
 
2- فقط خدا
 
إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ
(پروردگارا! ما بندگان فقط) تو را می پرستیم و (فقط) از تو یاری می خواهیم.
 
این آیه از سوره فاتحه  که بعد از آیه هایی پیرامون توحید و صفات پروردگار آمده است یکی از کلیدی ترین روشهای اجتماعی و فردی برای رفع مشکلات را به بشر آموزش می دهد. اینکه در همه زمانها کسی را داشته باشی که بتوانی از او یاری بگیری یک آرامش روحی و روانی برایت به همراه خواهد داشت.
نکته بعدی اینکه در این آیه استعانت از خداوند با فعل جمع آمده است . به عبارت دیگر این یاری خواستن باید یک عمل گروهی و اجتماعی برای تمام احاد افراد جامعه باشد.
تصور دنیایی که در آن مردم فقط از خداوند یاری بخواهند و نیازی به التماس کردن به فردی مثل خودشان برای رفع مشکلات نداشته باشند خیلی زیباست. در این جامعه آرمانی چشم کسی به دست صدقه دهنده هیچ فردی نخواهد بود.
 


/ 0 نظر / 34 بازدید