عاشورا از نگاهی دیگر

محرم اولین ماه در سال قمری است. به عبارتی این ماه سرآغاز یک سال نو قمری است. شاید بتوان از همین دریچه به عاشورا و قیام عاشور نگاه کرد. عاشورا فصلی تازه و سرآغازی نو در تاریخ اسلام بود. هر چند این نو شدن و تازگی با خون عزیزترین بنده خدا آبیاری شد اما بی شک اگر نبود شهادت آگاهانه امام حسین (ع) از اسلام نامی باقی نمی ماند.

در ادامه این پست برخی جملات شاعران ، نویسندگان و پژوهشگران در باره عاشورا و سالار شهیدان نقل می کنم.

ابوالقاسم حسینجانی:

اسلام از ریشه سلم و سلام است و ما عاشق جنگ نیستیم، جنگ‌طلب نیستیم هرکه جنگ طلب است آدم نیست، ولی دفاع چیز دیگری است به معنی خاصیت داشتن و زیر بار ظلم نرفتن است.

امام حسین(ع) به کربلا نرفت که بجنگد گفت بگذارید ما برویم . دو روز مانده به تاسوعا شمر در تیررس بود و می توانستند او را بکشند ولی امام حسین اجازه نداد چون نمی خواست شروع کننده جنگ باشد.

شهادت نوعی مدیریت است ، آدم‌های معمولی خیلی هم که موفق باشند زندگی خود را مدیریت می کنند اما شهدا مرگ خود را نیز مدیریت می کنند .شهادت یعنی چگونه بمیریم که بهترین مرگ باشد و زندگی‌مان را کجا خرج کنیم که زندگی دیگران معنی پیدا کند .

 

/ 1 نظر / 33 بازدید
محمدرضا

سلام من دانشجوی روزنامه نگاری هستم تازه اول راهم میخواستم مرا راهنمایی کنید تا در مسیر درست قرار بگیرم فعلا من کار خبری انجام میدم ولی متن از خودم نمیتونم بنویسم مشکل من اینه که وقتی متنی رو شروع می کنم ذهنم دنبال نوشته هایی است که در رابطه با اون موضوع خوندم و این رو اصلا دوست ندارم کتاب کم میخونم البته سالهای گذشته مشکلاتی باعث شد تا من نتونم کتاببخونم. کتاب معرفی کنید .