روی خلاف شما حساب کرده ایم

بررسی کلیات بودجه سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد درآمد خزانه دولت و نیروی انتظامی از محل جرایم رانندگی با رشدی 200 میلیارد تومانی به ۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

از آنجا که سرهنگ عین الله جهانی معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ افزاریش نرخ جرایم رانندگی را کذب اعلام کرده به نظر می­رسد دولت و ناجا تنها روی افزایش خلافکاری مردم حساب کرده­اند.

یادمان باشد ابتدای نام سازمانی که روی خلاف مردم حساب و کتاب می­کند کلمه «راهنمایی» است که تفاوت فاحشی با کلمه «اعمال قانون» و یا همان «برخورد قهرآمیز»دارد.

«راهنمایی» یعنی پلیس محترم پشت درخت و یا زیر پل مخفی نشود و منتظر ارتکاب خلاف توسط شهروندان باشد بلکه باید در جایی قابل دیده شدن و قبل از اماکن حادثه ساز حضور یابد تا شهروندان «راهنمایی» شوند و بدانند خطر در کمین آنهاست. به این ترتیب شهروندان کمتر مرتکب تخلف خواهند شد و صد البته درآمد خزانه نیز از محل جرائم رانندگی به مراتب کمتر می شود

 متاسفانه نحوه برخورد افسران «راهنمایی» و رانندگی (حداقل در مواردی که خودم با آن برخورد داشته ام )اینطور تداعی می‌کند که آنها بیشتر ترجیح می‌دهند شهروندان مرتکب تخلف شوند تا بتوانند آنها را «اعمال قانون» کنند.


بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 24 اسفند ماه 89، وجوه حاصل از جریمه‌های تخلفات رانندگی در سراسر کشور به حساب درآمد عمومی کشور نزد خزانه‌داری کل واریز می‌شود تا علاوه بر بودجه سالیانه به شرح زیر به شهرداری‌ها و دهیاری‌های ذیربط، وزارت راه و ترابری و پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی تخصیص داده شود.

 

اول: 60 درصد از کل وجوه حاصله به شهرداری‌ها و دهیاری‌های ذیربط اختصاص می‌یابد تا حسب مورد صرف استانداردسازی وسایل و تجهیزات ایمنی راه‌ها

دوم: 20 درصد از کل وجوه به صندوق تامین خسارت‌های بدنی مقرر در قانون اصلاح قانون بیمه مسوولیت مدنی واریز می شود

سوم:  15 درصد از کل وجوه به پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی برای تامین تجهیزات تخصصی پلیس اختصاص می‌یابد

چهارم : 5 درصد از کل وجوه باقیمانده نیز در اختیار پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی برای ارتقای فرهنگ رانندگی و رعایت مقررات قرار می­گیرد.


/ 0 نظر / 106 بازدید