درآمدی برابر 7 درصد فروش نفت

چندی پیش خبرگزاری تابناک به نقل از مهر نوشت ایرانی ها در فاصله 36 ساعته روز عید فطر حدود یک میلیارد و 400 میلیون پیامک ارسال کرده اند.

آنچه  در ادامه می آورم فقط برای مقایسه درآمد این یک روز مخابرات از پیامک های ارسالی با درآمد روزانه از محل فروش نفت است. البته که برای ساده شدن محاسبات رقم ها گرد شده است.

1- با فرض فروش روزانه دو میلیون و 500 هزار بشکه نفت 80 دلاری(80 هزارتومان) دولت روزانه 200 میلیارد تومان درآمد از محل فروش نفت دارد. اگر این رقم را بر تعداد 75 میلیون جمعیت تقسیم کنیم به  هر ایرانی روزانه حدود 2600 تومان از درامد نفت خواهد رسید.

2- با فرض تعرفه 10 تومانی هر پیامک میزان درآمد مخابرات در عید فطر حدود 14 میلیارد تومان می شود. اگر این رقم را نیز بر تعداد 75 میلیونی جمعیت ایران تقسیم کنیم به هر ایرانی حدود 190 تومان از درامد مخابرات از پیامک ها در روز عید فطر می رسد.

3- حال اگر دو عدد بدست امده از فرمول یک و دو را با هم مقایسه کنیم متوجه خواهیم شد درامد مخابرات از صرفا پیامک های روز عید فطر حدود هفت درصد درامد روزانه فروش نفت خواهد شد.

نکته:

این اعداد و آمار را از سایت هایی که لینک آن را گذاشته ام برداشته ام و حتما معادلات دیگری نیز در این محاسبه باید داخل می شد که یا فراموش کردم و یا نمی دانستم.

 

 

/ 2 نظر / 12 بازدید
نازیلا

سلام خسته نباشید من دانشجوی روز نامه نگاری هستم .خوشحال میشم به عنوان یک راهنما و یک استاد به وبلاگ من سری بزنید و نظر تون رو درباره ی مقالاتم بگین.خوشحال میشم ممنون

رها

سلام جناب حاجی آبادی. خوشحالم که وبلاگ شما رو پیدا کردم. راستش چندوقیتیه دنبال روزنامه نگارهای خوب میگردم که ازشون چندتا سوال بپرسم. که وبلاگ شما رو پیدا کرم. غرض از مزاحمت اینکه من پیش دانشگاهی رشته ی انسانی هستم و دارم برای کنکور میخونم. موضوع اینه که من عاشق نویسندگی و روزنامه نگری هستم. درمورد ریسک پذیری و موقعیت های خطرناک این شغلم خبر دارم و تو تاریخ هم زیاد در این باره خوندم. چیزی که ذهن منو مشغول کرده اینه که آیا اگر من رشته ی روزنامه نگاری بخونم اولا روزنامه نگار یا بهتره بگم نویسنده ی خوبی خواهم شد؟؟ دوما اصلا میتونم شغل مناسب پیدا کنم. یعنی بازار کار خوبی داره و نویسنده ی جوون استخدام میکنن؟ یکی از استادام میگه که بازار کارش عالیه یکی دیگه میگه نه اسخدام راحتی داره نه دتمزد خوب. راستش دستمزد زیاد برام مهم نیست بیشتر برام مهم اینه که بعد پایان تحصیلاتم میتونم کار پیدا کنم و تو یه روزنامه یا مجله مشغول بشم. امروزم اومدم اینجا تا از شما این سوالها رو بپرسم. میدونم مزاحم وقتتون شدم ولی راستش برای رهایی از این درگیری و دغدغه تنها راهی بود که به ذهنم رسید. منتظر جوابتون هستم بی زحمت. در پناه حق