هیاهوی جوانان برای برای نامزد پنجم ریاست جمهوری

 

 دی ماه سال 1357 برای اولین بار مردم ایران  برای نمایش احساسات خود به خیابان ها ریختند. این حضور در خیابان ها که با همراهی اکثر مردم همراه بود اولین شور و التهاب مردمی  بود که برای بروز خود به خیابان ها آمد. در این روز مردم ایران خوشحال از فرار شاه فقط برای ابراز شادی به خیابان ها آمدند. در همین ایام ورود امام خمینی به ایران بزرگترین کارناوال شادی را در دنیا برای ایرانیان به ارمغان آورد. آزاد سازی خرمشهر  و مهران ، شکست حصر آبادان و  چندین و چند موفقیت دیگر نظامی در دوران پایداری نیز دوباره مردم و علی الخصوص جوانان را به خیابان ها کشاند.

بعد از پایان دفاع مقدس و پشت سر گذاشتند حوادث درد ناکی مثل ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی، جشن های خیابانی با پیروزی تیم فوتبال ایران بر استرالیا و صعود به جام جهانی 1998 آغاز شد. به عبارت دیگر یک پیروزی ورزشی برای  اولین بار شور و التهاب جوانان را به  خیابان ها آورد  این درحالی بود که  بزرگتر ها و نیز نیرو های نظامی و انتظامی کاری به ابراز شادی که تا حدی هم نابهنجار بود نداشتند.

 اکنون و در آستانه دهمین انتخابات ریاست جمهوری نیز التهاب رقابت های انتخاباتی دو هفته ای است که دامنگیر همه اقشار جامعه شده است . آنچه در بازار رقابتهای دوره دهم نمود بارزی دارد نفوذ بیشتر رقابت ها در میان جوانان و نوجوانان  است . بدون شک حضور پر رنگ جوانان و نوجوانان در میان کارنوالهای انتخاباتی که در خیابان های شهرها به راه افتاده است می تواند انرژی این گروه عظیم را تخلیه نماید. به عبارتی باید گفت بخشی از این شور و شوق ربطی به حمایت از نامزدی خاص ندارد بلکه جوانان در حال استفاده از این ظرفیت برای بروز و ثبوت برخی رفتارها دارند که در شرایط عادی امکان بروز آن را نداشتند.

اینکه جوانی بتواند تا ساعات پایانی شب و بدون اینکه مزاحمتی از طرف والدین و دولت برای او بوجود بیاید در خیابان ها حضور داشته باشد بهترین فرصت برای اوست که  برخی هیجان های  محدود شده خود را نیز بروز دهد.

فارغ از اینکه  جوانان طرفدار کدامیک از نامزدهای ریاست جمهوری هستند ،آنچه می توان از اینگونه رفتارهای پر شور جوانان دریافت اینست که همه  آنها طرفدار بی قید و شرط نامزد پنجم یعنی شادی و نشاط جوانی هستند. بدون شک این آزادی های مردمی و مدنی برای جوانان تا پایان انتخابات خواهد بود و بعد از آن – بدون در نظر گرفتن اینکه کدامیک از این چهار نفر رای بیاورد- هیچ رییس جمهوری به جوانان اجازه بروز چنین رفتارهای هنجار شکنی را نخواهد داد. شاید هم جوانان این مسئله را درک کرده اند که مثل تشنه ای که به آب زلال رسیده لاجرعه و بی مهابا از این آزادی کوتاه مدت استفاده می کنند.

نگاهی به طرفداران رقبای انتخاباتی شاهد این مدعاست که برخی از طرفداران رفتارهایی دارند که در قاموس هیچ یک از چهار نامزد ریاست جمهوری راهی ندارد. هنجار شکنی هایی مثل خیابان گردی های شبانه دختران و پسران ،تولید زباله های فراوان در کف خیابان ها ، جیغ و فریاد های شبانه ، شعار های نامربوط و گاهی بچگانه ،انجام حرکات موزون ، مزاحمت برای خودروهای شخصی ، ایجاد ترافیک های بزگ و کلافه کننده و .... مورد تایید هیچکدام از چهار نامزد فعلی نبوده و نیست. به هر حال حداقل خروجی اینگونه رفتار های ناهنجار اینست که برخلاف شعار های انتخاباتی ، هیچ یک از دولت های  سالهای اخیر  نتوانسته اند برای اوقات فراغت ،شور و شادی  و در یک کلمه برای جوانی کردن جوانان راهکار موثری پیاده کنند. و این خود جوانان بوده اند که در فرصت هایی اینچنینی با دور زدن دولت به خواسته های خود رسیده اند. در پایان باید گفت در این دوران  نامزد پنجم ریاست جمهوری  که همان خواسته جوانان است برنده نهایی خواهد بود.

/ 0 نظر / 30 بازدید