مردان دفاع

بیست و هفت سال پیش در چنین روز هایی یعنی درست یکسال و هفت ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از  چند ماه تحرکات محدود ،تجاوز ارتش عراق به خاک جمهوری اسلامی آغاز شد. بدون شک تجاوز صدام به ایران از نظر اصول جنگی در بهترین شرایط صورت گرفت . فتح هفت روزه تهران نیز با نگاهی به همین اصل در رویا های صدام بوجود آمد .آن روز ها  در ذهن هیچ یک از کارشناسان نظامی نمی‌گنجید که ارتش به همراه  یک نیروی مردمی تازه شکل یافته بتواند بار اصلی مقاومت مردمی ملت ایران در مقابل این تهاجم را به دوش بکشد.  در تمام سالهای دفاع مقدس نوجوانان و جوانانی از جان گذشته که به جرعه‌ای از شربت ایستگاه‌های صلواتی و تکه‌ای نان اهدایی مادران شهید قانع بودند حماسه ای  آفریدند که هنوز هم باور آن سخت است .

 

اکنون و بعد از 27 سال از آغاز و قریب 20 سال از پایان آن وقت آن رسیده است که به حوادث و افتخارات سالهای پایداری نگاهی دیگر داشته باشیم .این نگاه حتی برای مردان خاکی جنگ نیز لازم و ضروری است . بی تردید  این باز شناسی دوران دفاع می تواند سرمشق مناسبی برای حل مشکلات حال و آینده باشد.

 

شک نیست افتخار این دفاع طولانی که در انتهای آن حتی یک وجب از خاک این مرز و بوم کم نشد متعلق به تمام آن آسمانی مردان خاکی پوش است . مردانی که بدون توجه به جایگاه و مقام خود در خط اول مبارزه با دشمن وطن حاضر شدند.آغاز هفته دفاع مقدس بر تمام مبارزان دوران پایداری گرامی باد.


 


 

/ 0 نظر / 240 بازدید