چرا نشر ایران غیرحرفه‌ای است؟

به گزارش ایبنا : دکتر محسن پرویز،معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز یکشنبه 26 آبان‌ماه ، در دومیننشست ناشران برگزیده کشور که در سرای اهل قلم برگزار شد،با اشاره به حضور 9 هزار ناشر در ایران که کمتر از هزارتای آنها دارای دفتر کار هستند گفته است: نتایج کارشناسی‌های انجام شده ،‌ نشان می دهد که نشر ایران غیرحرفه‌ای است.

اینکه نشرایران غیرحرفه‌ای است حرف تازه ای نیست، اما بهتر است دست اندرکاران تولید و عرضه کتاب اعم از دولتی و خصوصی بجای طرح هزار باره این واقعیت ملموس به ارایه دلایل این غیرحرفه‌ای شدن و راهکار های رفع آن بپردازند.

براساس نتایج سرشماری عمومی  سال 1385، تعداد باسوادان کشور 54 میلیون و 82 هزار نفر بوده .این  در  حالی است که برابر آمار اعلام شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد در سال 1386 حدود 55 هزار عنوان کتاب در شمارگاه متوسط 3902 نسخه چاپ شده است.

اگر بپذیریم تمام جمعیت  54 میلیون نفری  با سواد  ما ، کتاب خوان باشند  و قرار بر این باشد که این افراد تمام کتاب های منتشره سال 1386 را بخرند ، باید گفت در طول  سال 1386 برای هر ایرانی با سواد تنها 4 کتاب چاپ شده است.(مجموعا 215 میلیون نسخه کتاب اعم از کمک درسی ، آموزشی و تالیفی و .... دراین سال چاپ شده است )  .

با توجه به آنچه بدان اشاره شد حرف های آقای دکتر پرویز در جمع ناشران برگزیده صحیح است ، اما باید دید آیا ایشان و ناشران دعوت شده به جلسه راهکاری برای درمان این مشکل اندیشیده اند یا خیر .  با دقت در مطالب  عنوان شده توسط ناشران برگزیده  متوجه می شویم که بیشتر مسایل مطرح شده  پیرامون توزیع ، نمایشگاه ، بن کتاب ، تقدیر از مسولان ، حمایت دولت و .... بوده است. به عبارت دیگر ناشران برگزیده شده توسط ارشاد در این نشستبیشتر  به طرح مشکلات خود پرداخته اند تا ارایه راهکار .

/ 0 نظر / 39 بازدید