روزنامه نگار

آموزش روزنامه نگاری و یادداشت های یک روزنامه نگار

 
هفته دفاع مقدس را باید گرامی داشت یا جشن گرفت
ساعت ٤:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ مهر ۱۳٩۳  

همه جنگ های تاریخ بشر به بهانه هایی معمولا کوچک آغاز و پس از سالها  کشتار با قراردادهایی به اتمام می رسند. نگاهی به دو جنگ جهانی1 نشان دهنده همین امر است.منشور سازمان ملل زائیده دو جنگ خانمان سوز جهانی است نیز در نوع خود جالب توجه است.

اینکه دفاع مردمی ملت ایران در برابر ارتش اشغالگر رژیم بعث(یا همان ارتش و نیروهای مردمی عراق) را باید ارج بنهیم امری طبیعی است. اما سوالی که ذهن خیلی از نسلهای امروز را به خود مشغول داشته جشن گرفت سالروز آغاز  این تجاوز است. گاهی اوقات این جشن و پایکوبی تا آنجا پیش می رود که انگار ما خودمان از حمله و تجاوز ارتش عراق به کشورمان خوشحال و راضی هستیم.

به نظر می رسد متولیان امور فرهنگی باید تفاوتی بین گرامی داشت و جشن در چنین برنامه های ملی که از افتخارات مردم ایران است قائل شوند.

بی شک در طول هشت سال دفاع مقدس مردم ایران در مقابل تجاوز بیگانه روزهای غرور آفرینی مثل آزادسازی خرمشهر... مثل آزادی مهران به فرمان حضرت امام  یا شکست حصر آبادان و یا عملیات سایه البرز (کمان ۹۹) وجود دارد که هر کدام از آنها می تواند بهانه ای برای جشن باشد.

 


 

1-در سال 1393 اغلب کشورهای متخاصم در جنگ جهانی سوم صدمین سال آغاز جنگ جهانی اول را گرامی داشتند.روز بیست و هشتم ژوئن 1914  مصادف با یکشنبه 6 تیرماه 1293 " آرشیدوک فرانسوا فردیناند" ولیعهد اتریش و مجارستان و فرمانده کل نیروهای مسلح دو کشور ، به همراه همسرش هنگام دیدار از شهر( سارایوو) در یوگسلاوی  فعلی به قتل رسید و همین موضوع باعث بروز جنگ بین الملل اول گردید.

در بیست و دوم اکتبر سال 1918  مصادف با سه شنبه، ۲۹ مهر ۱۲۹۷، رسماً جنگ جهانی اول با شکست آلمان پایان یافت و ویلهلم دوم امپراتور آلمان به هلند متواری شد و دولت هلند به او حق پناهندگی داد.

جنگ جهانی اول از سال 1914 تا 1918 به طول انجامید. در این جنگ طرفین متخاصم عبارت بودند از متحدین یعنی: آلمان ، اتریش و هنگری ( مجارها) که بعدها ترکیه عثمانی و بلغارستان نیز بدانها پیوستند و متفقین یعنی : فرانسه ، انگلیس ، روسیه ، بلژیک ، صربستان و ژاپن سپس ایتالیا، رومانی، پرتغال، یونان و ممالک متحده آمریکا.

جنگ جهانی دوم نیز از اول سپتامبر 1939میلادی (مصادف با 9شهریور 1318) تا دوم سپتامبر ۱۹۴۵ میلادی(مصادف با 11شهریور1324) طول کشید.