روزنامه نگار

آموزش روزنامه نگاری و یادداشت های یک روزنامه نگار

 
درآمدی برابر 7 درصد فروش نفت
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٠  

چندی پیش خبرگزاری تابناک به نقل از مهر نوشت ایرانی ها در فاصله 36 ساعته روز عید فطر حدود یک میلیارد و 400 میلیون پیامک ارسال کرده اند.

آنچه  در ادامه می آورم فقط برای مقایسه درآمد این یک روز مخابرات از پیامک های ارسالی با درآمد روزانه از محل فروش نفت است. البته که برای ساده شدن محاسبات رقم ها گرد شده است.

1- با فرض فروش روزانه دو میلیون و 500 هزار بشکه نفت 80 دلاری(80 هزارتومان) دولت روزانه 200 میلیارد تومان درآمد از محل فروش نفت دارد. اگر این رقم را بر تعداد 75 میلیون جمعیت تقسیم کنیم به  هر ایرانی روزانه حدود 2600 تومان از درامد نفت خواهد رسید.

2- با فرض تعرفه 10 تومانی هر پیامک میزان درآمد مخابرات در عید فطر حدود 14 میلیارد تومان می شود. اگر این رقم را نیز بر تعداد 75 میلیونی جمعیت ایران تقسیم کنیم به هر ایرانی حدود 190 تومان از درامد مخابرات از پیامک ها در روز عید فطر می رسد.

3- حال اگر دو عدد بدست امده از فرمول یک و دو را با هم مقایسه کنیم متوجه خواهیم شد درامد مخابرات از صرفا پیامک های روز عید فطر حدود هفت درصد درامد روزانه فروش نفت خواهد شد.

نکته:

این اعداد و آمار را از سایت هایی که لینک آن را گذاشته ام برداشته ام و حتما معادلات دیگری نیز در این محاسبه باید داخل می شد که یا فراموش کردم و یا نمی دانستم.