روزنامه نگار

آموزش روزنامه نگاری و یادداشت های یک روزنامه نگار

 
اینفوگراف ها
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٠  

اینفوگراف ها (infographics )یا گرافیک های اطلاع رسان یکی از ابزار های رسانه های برای انتقال اطلاعات علمی و سیاسی پیچیده به خوانندگان خود است . امروزه با رشد رسانه های فردی مثل وبلاگ ها تعداد اینگونه ابزارهای اطلاع رسانی نیز زیاد شده است.

اینفوگرافیک ها یا گرافیک‌های اطلاع رسان نمایشگران تصویری اطلاعات و داده‌ها هستند.این نگاره‌ها در جاهایی که نیاز به توضیح ساده و سریع داده ها باشند ، استفاده می شوند. به عبارت ساده تر ؛ با حداقل نوشته ، بیشترین اطلاعات به مخاطبان منتقل شود.این اطلاعات می توانند به صورت تصویری و یا با انواع نمودار ها و دیاگرام های جذاب به مخاطب انتقال یابد.

هر چند برخی صاحب نظران سابقه اینفوگراف ها را به دور ماقبل تاریخ و تصاویر روی دیوار غار ها نسبت می‌دهند اما به نظر می‌رسد اولین اینفوگراف های مطبوعاتی به قرن 19 و سال۱۸۶۱  بر می گردد که در آن سال «چارلز ژوزف مینارد» اینفوگراف ابتدایی حمله ناپلئونی فرانسه به روسیه را طراحی کرد که یک اینفوگراف دو بعدی و چهار متغیره بود. در این طرح مسیر حرکت سربازان، مکانهای توقف آنها، تعداد نیروهای کشته شده بر اثر سرما و گرسنگی و درجات مختلف دما در طول مسیرشان مشخص شده بود.

 برای من اما آشنایی با اینفوگراف ها به مجله همشهری ماه در سالهای اولیه چاپ آن برمیگردد که با اولین اینفو گراف های حرفه ای روبه رو شدم. برخی این اینفوگراف ها مثل اینفوگراف عاشورا یا اینفوگراف ورود حضرت امام به ایران در 12 بهمن 57 هنوز در ذهنم است.

البته در ایران سایتی نیز برای تولید اینفو گراف وجود دارد که تعدادی طرح جالب در آن موجود است.
یکی دو اینفوگراف را برای مشاهد در ادامه خواهم آورد. 
سقوط اخلاقی جامعه ایران
ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ امرداد ۱۳٩٠  

مطلب زیر توسط آقای جعفر محمدی در عصر ایران نوشته شده و چون تعداد نظرات این مطلب زیاد بود بد ندیدم در اینجا هم بخشی از آن را بیاورم. به نظر شما دلایل سقوط اخلاقی در جامعه ایران چیست.

عصر ایران : " وضعیت حاضر هم مربوط به این دولت و آن دولت نیست . کلیت جامعه ما با شیب قابل ملاحظه ای دچار سقوط اخلاقی شده است. خانواده به ویژه در شهرهای بزرگ ، آن جایگاه سابق خود را از دست داده است و هم از این روست که حدود یک پنجم ازدواج ها به طلاق حقوقی می انجامد و بخش عمده باقی مانده هم دچار اختلال و طلاق عاطفی اند. احترام والدین مانند قبل نیست. حرمت زنان در جامعه محفوظ نیست و جامعه ای که تا دیروز زنان و دختران را ناموس خود می پنداشت ، با شگفتی می بیند که جوانش در خیابان بر سر زن مردم عربده می کشد یا در حضور بانوان ، از گفتن رکیک ترین دشنام ها ابایی ندارد

پزشکی قانونی اعلام کرده که طی 10 سال اخیر به طور متوسط هر 8 ساعت یک نفر با سلاح سرد کشته شده اند و هر روز به طور متوسط 1600 پرونده نزاع در این نهاد قانونی تشکیل می شود (خبرگزاری مهر).
این ها که آمار ساختگی بی بی سی و رادیو اسرائیل نیست.واقعیت های تلخ و گزنده جامعه امروز خود ماست. کجای تاریخ ایران ، هر روز خدا 3 نفر فقط با سلاح سرد در این مملکت کشته می شدند. چه زمانی در این سرزمین طلاق این همه گسترش داشت؟ چه زمانی این همه جوان معتاد داشتیم؟خیانت های خانوادگی و تن فروشی و دختران فراری ، کی در این کشور تا بدین حد رواج داشت؟  همین الان با  75 میلیون جمعیت 13 میلیون پرونده قضایی داریم! که اگر برای هر پرونده حداقل 2 نفر طرفین دعوا را در نظر بگیریم ، معنایش این است که همین الان 30 - 20 میلیون نفر از جمعیت ایران در حال نزاع قضایی با یکدیگرند! وحشتناک نیست؟! کجاست آن دوستی ها و صداقت ها و گذشت هایی که جامعه ایران را در جهان ممتاز می کرد؟!