روزنامه نگار

آموزش روزنامه نگاری و یادداشت های یک روزنامه نگار

 
مردی برای تمام فصول
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٧  

دکتر علی شریعتی  شاید اغراق نباشد اگر بگویم اغلب مردان و زنان فرهیخته میانسال حال حاضر این مرز و بوم تحت تاثیر نام شخصیت های بزرگی مثل دکتر علی شریعتی ، دکتر مرتضی مطهری ، سهراب سپهری ، جلال آل احمد ، غلامرضا تختی ،مهدی اخوان ثالث و.... چند نام دیگر در عرصه های مختلف هنر و ادبیات و سیاست و جامعه شناسی هستند.

اگر از اکثر افرادی که در میانه سال های 1320 تا 1340 بدنیا آمده باشند بپرسی چه کسانی در شکل گیری عقاید و شخصیت آنها تاثیر داشته است بدون تردید حداقل یک از نام های فوق را خواهد گفت. در میان این اسامی شاید تاثیر دکتر علی شریعتی بر ایدئولوژی و جامعه شناسی مردمان یاد شده بیش از همه باشد. تجربه خواندن هبوط در کویر برای هر یک از این آدمها تجربه ای فراموش نشدنی است که شاید ماه ها ذهن آنها را با خود درگیر کرده باشد ، تجربه ای که با خواند شعر مسافر سهراب و خسی در میقات و مدیر مدرسه جلال و خدمات متقابل اسلام و ایران دکتر مطهری و...در قلمرو های دیگر به انسان دست می دهد.

به هر جهت امروز 29 خرداد 1387 است و سی‌ویک سال از مرگ شریعتی گذشته است و نگاهی به روز شمار زندگی او در این ایام - که در ادامه مطب آمده است -  بی مناسبت نیست.

  
رنج دوران برده ایم
ساعت ۳:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸٧  

از سریال آتش بدون دود فقط سکانس فرار عروس و داماد جوان را با اسب به یاد دارم و از سفرهای دور و دراز هامی و کامی در وطن نیز صدای دلنشین مخمد نوری را بخاطر دارم ،شاید بتوان گفت تمام خاطرات کودکی من از نادر ابراهیمی در همین دو خاطره صوتی و تصویری خلاصه می شود . بعد ها وقتی بخش هایی از رمان سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می آمد او را در ماهنامه سوره خواندم فهمیدم ابراهیمی تا چه حد حدی تحت تاثیر امام خمینی بود .

نادر ابراهمی در طول ٧٠ سال زندگی پر بار خود  106 کتاب منتشر کرد و بیش از چند فیلم مستند و سریال ساخت. مراسم تشییع پیکر نادر ابراهیمی - نویسنده و سینماگر - صبح امروز  در حالی با حضور تعداد زیادی از هنرمندان، مسئولان و مردم از مقابل خانه هنرمندان به سمت بهشت زهرا تشییع شد که ایران در سوگ یکی از مفاخر ادبی و هنری نشسته بود.

شاید ترانه زیبای "ما برای آنکه ایران کشور خوبان شود / رنج دوران برده ایم"   که سروده نادر ابراهمی است با صدای محمد نوری بهترین سرود برای وداع با نادر ابراهمی باشد. 
برای امام(ره) که از خاطرم نمی رود
ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ خرداد ۱۳۸٧  

شاید این عکس دورترین خاطره تصویری من از امام باشد

 اولین بار نام امام (ره) را در پنج یا شش سالگی شنیدم . پدرم راننده کامیون بود و در یکی از سفر های خود عکس کوچکی از امام(ره)  را مخفیانه از تهران به مشهد آورده بود. این عکس کوچک 2×3 که  در میان ترس و عشق از لابه لای وسایل زیر صندلی ماشین پدر خارج شد اولین برخورد من با امام (ره) و نام او بود. بعد ها و در راهپیمایی ها می شنیدم که مردم بدون ترس و هراس نام او را با فریاد صدا می زدند.

دور ترین خاطره ای که در باره امام (ره) دارم یک تار مو در میان قرآن ها است که امروز نمی دانم این خاطره را خواب دیده ام یا وجود داشته . یکبار مادر و پدر و تعدادی از همسایه ها گفتند مرجع تقلید اعلام کرده در یک روز خاص یک تار مو یا محاسن از امام زمان در صفحه سوره  خاصی از قرآن ها دیده خواهد شد. من این تار موی سیاه  را در صفحات دو قرآن خانه خودمان  و نیز یکی دو قرآن همسایه ها دیدم .

عکسی از امام (ره) که در حال مطالعه هستند و احتمالا در نجف گرفته شده دومین خاطره تصویری من از ایشان است. بعد ها و در دوازدهم بهمن 1357 وقتی که در کوچه پس کوچه های سی متری طلاب مشهد مقدس بدنبال تلویزیون هایی بودم که قرار بود مراسم ورود امام(ره)  را نمایش دهند خاطرات تصویری از او برایم بیشتر شکل
 می گرفت.

نمی دانم این علاقه وافر  نوجوانان آن دوران به امام(ره)  از کجا سر چشمه می گرفت اما هنگامی که ایشان در یکی از سخنرانی های شان رفتن به جبهه را واجب کفایی دانستند، ثبت نام کردم و علی رغم مخالفت والدینم با قفل کردن  در حیاط  روی پدر و مادر به آموزشی رفتم .

طنز کلام امام (ره) را هم یکبار که در باره صدام حرف میزد شنیدم . در جایی ایشان گفت: آنها که به صدام کمک می کنند بعد ها به ریش او می خندد- بعد با یک مکث کوتاه در حالیکه لبخندی بر لب داشت گفت- البته اگر ریشی داشته باشد.

 نمی دانم چرا حس می کنم حضور امام(ره)  در میان مردم ایران سبب شده بود معنویت آنها بالا رود . به گفته یکی از دوستانم وجود  امام (ره) در میان مردم آنها را به خدا نزدیک تر کرده بود . این معنویت و نزدیکی به آسمان با عروج امام(ره)  کم رنگ تر شد.