روزنامه نگار

آموزش روزنامه نگاری و یادداشت های یک روزنامه نگار

 
برای نورعلی غریبی نویسنده کتاب از پرشین هتل تا پیرانشهر
ساعت ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٦  

امشب در یازد همین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس وقتی نورعلی غریبی جانباز 70 درصد سالهای دفاع مقدس برای دریافت جایزه خود از دست رییس جمهور به طرف پله های جایگاه می رفت ، حاضرین در سالن تا زمان پایین آمدن او بطور مدام کف می زدند. تشویق بی وقفه فرهیختگان  حاضر در سالن تنها نشانه های کوچکی از سپاس مردم از جانبازان و ایثار گران سالهای پایداری است.

از قرار با گذشت 20 سال از پایان جنگ 8 ساله اکنون آن نوجوانان و جوانان بسیجی که حماسه پایداری ملت ایران را رقم زدند ،  احساس تکلیف کرده اند و برای ثبت خاطرات دوران پر شکوه دفاع مقدس  نیز پا به میدان فرهنگ گذاشته اند.

به هر حال اینکه در مردمی ترین انقلاب دنیا بار اصلی پیروزی انقلاب ، دفاع از خاک میهن و نیز حفظ و نشر دستاورد های فرهنگی بر دوش مردم معمولی باشد ، امری بدیهی است.

حرکت نمادین این جانباز سرفراز جنگ تحمیلی برای  ثبت خاطراتش  در کتاب " از پرشین هتل تا پیرانشهر "  شاید برای بیان  این عبارت باشد که : همواره  جنگ را مردان نظامی  اداره می کنند اما تکلیف بود که دفاع مقدس را ما   جوانان و نوجوانان بسیجی پیش ببریم ، الان هم اگر احساس تکلیف کنیم همانند آن روز ها حماسه ها خلق خواهیم کرد. 
سهم دفاع مقدس از نشر کتاب ناچیز است
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٦  

دفاع مقدس از جمله حوزه های مظلوم و البته بحث برانگیز عرصه نشر کشورمان است. طی سال های گذشته کتاب های بسیاری در این حوزه منتشر شده است. اما حضور آنها در بازار کتاب و در دست مخاطبان را هر روز کمتر از روز پیش می بینیم.

به گواه آمار در سال 1385 بیش از 50 هزار عنوان کتاب در جمهوری اسلامی منتشر شده است ۱، در این میان اما سهم ادب پایداری از این عناوین به زحمت به 400 عنوان یعنی کمتر از یک درصد می رسد . این موضوع زمانی رنگ  یک واقیت تلخ به خود می گیرد که بدانیم در طول این 27 سال که از آغاز تجاوز دشمن می گذرد تعداد  عناوین منتشره  مرتبط با فرهنگ پایداری به هشت هزار عنوان هم نمی رسد !۱ کتاب راهنمای ناشران منتشره توسط خانه کتاب