روزنامه نگار

آموزش روزنامه نگاری و یادداشت های یک روزنامه نگار

 
خبرنگار شاهد است
ساعت ٧:٤٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ امرداد ۱۳۸٥  

ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی

تا رهرو نباشی کی راهبر شوی

 

امروز روز خبرنگار است و شاید این روز هم مثل روز معلم یکی از معدود روزهایی باشد که به مناسبت شهادت فردی فرهیخته از همکارانش تجلیل می کنند.  شهید، شاهد است و خبر رسانی بدون شاهد بی معناست .رازی که در روز معلم و روز خبرنگار وجود دارد توجه به جنبه های زیبا و شاد  شهادت است و برای همین هم  در روز شهادت معلم شهید استاد مرتضی مطهری چهره دانش آموزان و مدارس شاد تر از هر زمان دیگر است . شاید محمود صارمی هم از اینکه روز شهادتش روز تبریک  و تجلیل از همکارانش باشد ناراحت نباشد .

اما آنچه در این روز از یاد  همه می رود واکاوی وظایف و اصول اخلاقی حرفه خبرنگاری است ، حرفه ای در دنیای غرب خواسته و نخواسته در خدمت دولتمردان سلطه گر است. بدون شک خبرنگاران و ارباب جراید اگر در راه خدمت به مردم گام بردارند در هر دولت و نظامی توانمند تر از بزرگترین سیاست مردان و نظامیان عمل خواهند کرد . یک خبر نگار با اطلاع رسانی صحیح و رعایت اصول حرفه ای کار خود می تواند بزرگترین خدمات علمی، آموزشی و رفاهی  را به جامعه خود هدیه نماید.

خبرنگار پل ارتباطی  مردم و دولتمردان است و باید صدای فرد فرد جامعه  را به گوش مسوولان برساند و از آنها پاسخ بخواهد . 
فرزندان آتش
ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ امرداد ۱۳۸٥  

داستان لبنان و سرزمین های اشغالی انگار تمام شدنی نیست. اسراییلی ها هر چند وقت یکبار با حمله به جنوب لبنان می خواهند قدرت خود و مقاومت را بسنجند و عیب اینکه هنوز هم پس از این همه سال و عقب نشستن درس نگرفته اند .

از زمان تاسیس دولت اشغالگر اسراییل تا کنون هر دوره یکی از فرزندان مسلمان در برابر آنها ایستاده است از اولین مبارز فلسطینی  شیخ عزالدین قسام گرفته تا این آخری شیخ حسن نصرالله  همه و همه در خط مقدم نبرد ایستاده اند و نگذاشته اند اسراییل به رویای امپراتوری از نیل تا فرات خود برسد. عجیب تر اینکه دولت های مسلمان هیچ حمایتی از این فرزندان آتش نمی کنند .فریاد های استمداد  این مبارزان  که جان خود را در راه مبارزه با اشغال گران فدا می کنند  همواره بلند است اما هیچ دولت اسلامی صدای آنها را نمی شنود ، انگار سردمداران حکومت های عربی و اسلامی نمی دانند همانطور که بعد از فلسطین نوبت لبنان شد ، بعد از لبنان نیز یکی یکی نوبت آنها خواهد رسید .